Split payment od 1 kwietnia 2018 roku
Rada Ministrów na posiedzeniu, które odbyło się 19 września 2017 roku, przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT, która zakłada wprowadzenie podzielonej płatności w VAT, tak zwany split payment. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2018 roku.
Projekt nowelizacji ustawy ma zagwarantować większą stabilność wpływów z podatku od towarów i usług, a także zapobiec próbom unikania jego płacenia. Nowe przepisy stanowią element pakietu ustaw uszczelniających polski system podatkowy. Zmiany pozwolą również przedsiębiorcom zabezpieczyć się przed nieświadomym udziałem w nieuczciwych albo przestępczych praktykach innych podmiotów.
Jak zapewniło Centrum Informacyjne Rządu, w przypadku podzielonej płatności, zapłata która odpowiada wartości sprzedaży netto za towar czy usługę jest uiszczana przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy lub rozliczana w inny sposób, a pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku VAT przelewana jest na specjalny rachunek bankowy, jakim jest rachunek VAT.
Tak zwany split payment ma być stosowany jedynie w przypadku transakcji dokonywanych na rzecz innych płatników. Będzie on również dobrowolny, a jego zastosowaniu decydować będzie nabywca towarów.
Skorzystanie z opisywanej metody rozliczeń wiązało będzie się z konkretnymi konsekwencjami tak dla nabywcy, jak i dostawcy towarów lub usług. Dobrowolność stosowania podzielonej płatności oznacza, że nie każda z faktur musi być regulowana w ten właśnie sposób – decyzję podejmuje tutaj nabywca.
By umożliwić regulowanie płatności w ramach split payment, rachunek ZUS będzie zakładany przez banki albo spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe dla każdego z podmiotów, który posiada rachunek rozliczeniowy oraz analogiczny rachunek imienny dla celów działalności gospodarczej w SKOK. Nowe przepisy nakładają na banki i SKOK-i obowiązek założenia rachunków VAT wszystkim podatnikom.
Zarówno sam rachunek VAT, jak i środki na nim zgromadzone mają przez cały czas należeć do podatnika i ma on mieć możliwość wykorzystywania ich do regulowania zobowiązań VAT do US czy uiszczania kwoty odpowiadającej kwocie VAT z faktury otrzymanej od swojego kontrahenta.
Opisywany projekt nie zakłada dostępu organów podatkowych do tych rachunków lub możliwości samodzielnego dokonywania przez nich operacji finansowych na nich. Mają one zyskać jedynie możliwość lepszej weryfikacji odnośnie tego, czy podatnicy w sposób uczciwy rozliczają się ze swoich zobowiązań w VAT.
Podatnicy, którzy zdecydują się na korzystanie ze split payment mogą liczyć na pewne udogodnienia – nie będą wobec nich miały zastosowania przepisy odnośnie niektórych sankcji i nie będą wykorzystywane regulacje o odpowiedzialności solidarnej. Dodatkowo, gdy podatnik zdecyduje się na zwrot różnicy podatku na rachunek VAT, otrzyma on go w przyspieszonym terminie, który wyniesie 25 dni.