PIT-2014: Termin zwrotu nadpłaty podatku można sprawdzić w Internecie
Pozostało kilka dni na rozliczenie się z fiskusem za 2014 r. – jedni sprawdzają swoje konta wyczekując zwrotu z urzędu skarbowego, drudzy główkują, jak te konta zasilić, aby móc uregulować niedopłacony podatek. Dla pierwszych niektóre urzędy przygotowały aplikację generującą termin zwrotu, drudzy mogą do końca kwietnia złożyć podatnie o odroczenie terminu zapłaty podatku.
Nadpłata podatku za 2014 r., którą urząd skarbowy zwróci podatnikowi, ma miejsce, kiedy suma zaliczek na PIT pobranych czy zapłaconych w ciągu zeszłego roku przewyższa podatek obliczony na rocznym zeznaniu. Zwrotu zaliczek spodziewać się mogą przede wszystkim ci, których łączne dochody w 2014 r. nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, tj. 3 091 zł. Fiskus zwróci też pieniądze osobom, które pracowały na umowach zlecenie i o dzieło. Od takich dochodów płatnik był zobowiązany potrącać w ciągu 2014 r. zaliczki na PIT ze stawką 18-proc., ale bez uwzględnienia kwoty wolnej od podatku, podatnik zaś w zeznaniu rocznym obliczy podatek również ze stawką 18-proc., ale odliczy już od niego kwotę zmniejszającą podatek (556,02 zł) – w zeznaniu powstanie nadpłata w wysokości kwoty zmniejszającej podatek.
Na pieniądze z urzędu skarbowego czekać mogą również podatnicy, którzy zeznanie za 2014 r. składają na preferencyjnych warunkach, w sytuacji, kiedy im się to najbardziej opłaca. Dotyczy to rozliczających się wspólnie małżonków, którzy wpadają do dwóch innych przedziałów skali podatkowej lub kiedy jedno z nich zarobiło dużo (powyżej 85 528 zł), a drugie nie osiągnęło żadnych dochodów. Z kolei samotny rodzic wybierający rozliczenie razem z dzieckiem, w zeznaniu obliczy podwójny podatek od połowy swoich dochodów. Jeśli dochody rodzica zmieściły się w pierwszym przedziale skali podatkowej, rodzic zyska kwotę zmniejszającą podatek. Jeżeli wpadły do drugiego przedziału (dochody powyżej 85 528 zł) i nie przekroczyły 171 056 zł, rodzic zamiast podatku od całego dochodu ze stawką 32-proc. zapłaci podwójny podatek od połówki dochodu ze stawką 18-proc.
Termin zwrotu w internecie
Zgodnie z art. 77 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej, nadpłata podatku podlega zwrotowi w terminie 3. miesięcy od dnia złożenia rocznego PIT-a. Zatem wszyscy odwlekający rozliczenie się z fiskusem do ostatniego dnia kwietnia, mogą wypatrywać zwrotu podatku nawet do 31 lipca 2015 r.
Ci, którzy rozliczenie 2014 r. mają już z głowy, mogą skorzystać z aplikacji „Zwroty”, uruchomionej m.in. przez urzędy skarbowe z województw pomorskiego, śląskiego czy mazowieckiego. Na podstronie „Stan realizacji zwrotów z zeznań rocznych” wybieramy urząd skarbowy, w którym złożyliśmy rocznego PIT-a, wpisujemy PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu z 2014 r. z zaokrągleniem do pełnych złotych. Następnie przepisujemy podany kod z obrazka i klikamy „Szukaj”. Aplikacja „Zwroty” dostępna jest m.in. na stronach:
http://www.is.waw.pl/zwroty/
http://www.is.gdansk.pl/zwroty/
http://zwroty.is.wroc.pl
Rodziny wielodzietne rozliczające swoje dochody za 2014 r. przez internet, powinny otrzymać zwrot podatku w terminie 30 dni od dnia złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Taki skrócony termin oczekiwania wynika z przepisów obowiązującej od 2015 r. ustawy o Karcie Dużej Rodziny.
Przesunięty termin zapłaty
Do zaliczek na PIT odprowadzonych w 2014 r. trzeba będzie dopłacić, jeśli były pobierane czy płacone według 18-proc. stawki, a w zeznaniu rocznym wszystkie dochody Kowalskiego opodatkowane skalą przekroczyły drugi próg i wpadły pod stawkę 32-proc. Sytuacja taka może wystąpić np. wówczas, gdy Kowalski utrzymywał się z więcej niż jednego źródła dochodów.
Podatnicy z niedopłatą, którzy borykają się z problemami finansowymi i nie mają z czego zapłacić podatku, mogą do końca kwietnia złożyć wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku, choć odetchną dopiero ci, którym fiskus wyda na to zgodę, a o tę nie będzie łatwo przed 30 kwietnia.
Źródło: podatki.egospodarka.pl